مجله علمی مای اسمارت ژن
زمان مطالعه: 7 دقیقه

تست نژاد | چگونه بفهمیم اجداد ما چه کسانی هستند؟

تست ژنتیک نژاد

تست نژاد یا تست ملیت ژنتیکی، راهی است برای علاقمندان به تاریخچه خانوادگی یا تبارشناسی تا فراتر از آن چه که می‌دانند، اطلاعات کسب کنند. چرا که  تاریخچه خانوادگی ما علاوه بر منحصربه‌فرد بودن، اغلب ناشناخته است و کنجکاوی بسیاری از ما را برمی‌انگیزد.

در حال حاضر برای رسیدن به پاسخ این پرسش که اجداد ما از کجا آمده اند، بررسی تغییرات DNA می تواند سرنخ‌هایی به ما بدهد چون الگوهای خاصی از تنوع ژنتیکی در میان افراد با پیشینه های مختلف، مشترک است. تست تبارشناسی ژنتیکی در ایران؟

امروزه با پیشرفت علم، تست ژنتیک نژاد یا تست ANCESTRY که با بررسی ژن‌ها انجام می‌شود، به کمک ما آمده تا این تاریخچه دیگر ناشناخته نباشد. عمر این تست در سایر کشورها حدودا سی سال است که در دهه اخیر تکنولوژی آزمایش ژنتیک ملیت، وارد کشورمان ایران هم شده است.

اما پیش از این، شرکت‌های داخلی فقط قادر بودند مسیر مهاجرت مادری افراد را بررسی کنند؛ با تلاش‌های متخصصین تیم مای اسمارت ژن موفق شده است تست تبارشناسی در ایران ارائه کند که مسیر مهاجرت پدری را هم بررسی می کند. در ادامه بیشتر با جزییات تست دی ان ای نژاد آشنا خواهید شد، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

قبیله براهویی ها چه کسانی هستند؟ در مجله مای اسمارت ژن بخوانید.

تاریخچه تست نژاد در جهان

اولین شرکتی که تست‌ تبارشناسی یا تست ملیت را مستقیم به عموم مردم عرضه کرد GeneTree بود؛ هر چند این شرکت ویژگی تست نژاد چند ملیتی را ارائه نمی‌کرد.

بعد از آن در سال 2000، Familytree DNA و در سال 2007، 23andme جزو شرکت‌های بعدی بودند که در این زمینه شروع به فعالیت کردند. در حال حاضرهای شرکت های گوناگونی در سراسر دنیا تست ژنتیک نژاد را ارائه می‌کنند.

تست تبارشناسی یا تست نیاکان که در آن داده های ژنتیکی برای یافتن منشاء جغرافیایی اجداد استفاده می شود، در بازه زمانی کوتاهی محبوب شده است.

آمارها نشان داده که در سال 2019 بیش از 26 میلیون نفر در سراسر جهان تست نژاد شناسی را انجام داده اند، چرا که تست نژاد یا تست تبارشناسی اطلاعاتی درباره ریشه‌های اجدادی یک فرد ارائه می‌دهند و می‌توانند در یافتن خویشاوندان کمک کند. در جدیدترین مقاله مای اسمارت ژن، درباره آزمایش پدر فرزندی (Paternity Test) بخوانید.

قیمت تست ژنتیک نژاد
آزمایش ژنتیک ملیت

تست تبارشناسی ژنتیکی در ایران

از سال 96 تحقیقاتی در رابطه با تست ژنتیک، در کشورمان انجام شده است. پس از آن شرکت‌های محدودی به مرور تست نژاد را به خدمات خود اضافه کرده اند.

آزمایش ژنتیک نژاد با وجود اینکه تکنولوژی نو و پیشرفته ایی که تست ژنتیک بزاق دهان استفاده می‌کند، در دسترس عموم مردم کشورمان قرار گرفته است، هنوز مسیر طولانی در پیش دارد تا به محبوبیتی که در سایر کشورها دارد؛ برسد.

تا به حال اسم قوم بروشو یا هنزه به گوشتان خورده؟ قبیله ای که به سلامتی و عمر طولانی شان مشهورند و در دره جاویدان زندگی می کنند. برای مطالعه کلیک کنید.

تست تبارشناسی ژنتیکی مای اسمارت ژن چه چیزی به ما ارائه می‌کند؟

تست تبارشناسی که در ایران و در تیم مای‌اسمارت‌ژن ارائه می‌شود موارد زیر را بررسی می‌کند.

 • ترکیب ملیتی
 • مسیر مهاجرتی مادری و پدری اجداد شما
 • میزان شباهت شما به نئاندرتال‌ها؛ نئاندرتال ها که بودند؟
 • شخصیت هم ژن مشهور
 • ترکیب ملیتی شما

این مولفه شامل اطلاعاتی مانند این است که اجداد شما در چه سرزمین‌هایی زندگی می‌کرده اند، چه زمانی به چه سرزمین‌هایی مهاجرت کرده‌اند و آیا موفق شده اند با قومیت‌های مختلف در سرتاسر دنیا ارتباط بگیرند؟

در واقع ما DNA شما را با گروهی از افراد با ملیت‌های گوناگون، مقایسه می کنیم. با این

کار اصل و نسب شما مشخص و درصد ملیتی شما به دست می آید.

گذشتگان ما به نسبت امروز مهاجرت نمی کردند و  در اجتماعات کوچک خود (مذهب، قومی و..) ازدواج می کردند، بنابراین این موارد در اطلاعات ژنتیکی شما ثبت شده اند و کاملاً منحصر به فرد هستند.

برای مثال اگر DNA شما حاوی اطلاعاتی اس که فقط در روس‌ها ظاهر می شود، احتمال اینکه شما یک جد روس داشته باشید وجود دارد.

 • مسیر مهاجرت اجداد پدری و مسیر مهاجرت اجداد مادری

DNA میتوکندری (اجداد مادری) و کروموزوم Y (اجداد پدری) یک ابزار قدرتمند برای ردیابی تاریخ مسیرهای اجداد هستند، چرا که DNA میتوکندری از مادران به فرزندان و کروموزوم  Y از پدران منتقل می‌شود.

 • میزان شباهت به نئاندر تال‌ها

همانطور که پیش تر گفتیم، نئاندرتال ها گروهی از انسان‌های نخستین بودند که با انسان‌های مدرن در اروپا و آسیا حدود ۴۰۰۰۰ سال پیش قبل از انقراض‌شان زادو ولد کرده اند. نئاندرتال‌ها تفاوت‌های کمی با ما داشته و تصور می‌شود رفتار اجتماعی پیچیده‌ای از خود نشان ‌داده اند.

نام آن‌ها نیز از محلی درآلمان که برای اولین بار استخوان‌های‌شان در آن‌جا پیدا شده است؛ همچنین از ویژگی‌های نئاندرتال ها می‌توان به پیشانی پهن، دست و پاهای نسبتا کوتاه و صورت‌های بیرون زده اشاره کرد.

 • شخصیت هم ژن مشهور

مسیرمهاجرتی اجداد شما با کدام یک از افراد مشهور مشترک است؟

شخصیت هم ژن دقیقا به همین موضوع اشاره دارد. با بررسی مسیرمهاجرت اجدادتان، میزان شباهت این مسیر با نقشه مهاجرتی اجداد افراد مشهور سنجیده و در نهایت فردی که بیشترین شباهت را داشته باشد، شناسایی می‌شود.

برای مثال ممکن است مسیر مهاجرتی اجدادتان با مسیر مهاجرتی اجداد انیشتین، پرنسس دایانا، ماری کوری، آدری هیپبورن وغیره شباهت داشته باشد.

شما چه حدسی می‌زنید؟ تست ژنتیک بزاق دهان نیاکان کمک می‌کند در گذشته خود کندوکاو کنید و اطلاعات شگفت انگیزی به دست بیاورید.

چرا تست نیاکان مای اسمارت ژن را انتخاب کنم؟

مزیت تست ANCESTRY (نیاکان) مای اسمارت ژن به شرح ذیل است:

بالاترین دقت در تست های ژنتیکی بر مبنای ژنوتایپینگ کشور به علت:

 • دسترسی به بزرگترین پایگاه داده ژنتیک کشور
 • بررسی 700 هزار نقطه ژنتیکی که نشان از دقت بالای تست دارد.
 • تیم تحلیل داده های ژنتیکی متشکل از متخصصان فارغ التحصیل دانشگاه شریف

این دقت بالا به مای اسمارت ژن کمک می کند تا:

 • مسیر مهاجرت پدری و مادری شما را  به صورت دقیق بررسی کند.(تعیین هاپلوگروپ ها)
 • با توجه به مسیر مهاجرت مادری و پدری شما شخصیت های هم ژن دقیق تری به شما معرفی کند.
 • همچنین مشابهت شما با انسان های نئاندرتال به درستی تشخیص داده شود.

همانطور که گفته شد؛ در حال حاضر تیم My Smart Gene موفق شده برای اولین بار در ایران تست ژنتیک نژادی را ارائه ‌کند که علاوه بر مسیر مهاجرت مادری یعنی DNA میتوکندری ، مسیر مهاجرت اجداد پدری یعنی کروموزم Y را هم بررسی ‌‌کند.

درحال حاضر ترکیب ملیت های مختلف، در تست نیکان بررسی می شود؛ در آینده نزدیک هم بررسیتعلق به قومیت‌های مختلف ایرانی به ویژگی‌های تست تبارشناسی ژنتیکی اضافه خواهد شد.

تیم مجموعه متشکل از دانشجویان برتر دانشگاه شریف، با همکاری انجمن ژنتیک و همچنین آزمایشگاه پرفسور فرهود، تست ژنتیک بزاق دهان را که به راحتی در منزل قابل انجام است، ارائه داده اند.

 • تست نژاد یا تست نیاکان یکی نمونه از تست های ژنتیکی است؛ برای آشنایی بیشتر با تست ژنتیک، به مقاله انواع آزمایش ژنتیک مراجعه کنید.
تبارشناسی
تست دی ان ای نژاد

اهداف تست نژاد (تست نیاکان)

به طورکلی اهداف تست نژاد (شجره نامه ژنتیکی) را به  3 بخش می‌توان  تقسیم کرد که در ادامه توضیح خواهیم داد.

 • ردیابی و شناسایی اجداد (دودمان پدری و مادری)

تست تشخیص اجداد در ایران

به کمک تست نیاکان، متوجه می‌شویم که داده‌های ژنتیکی ما در کجای دنیا ریشه دارد. همچنین با بررسی و تاریخی آن دودمان، مسیر زندگی اجداد خود را در هزاران سال قبل دنبال می‌کنیم.

در واقع، با این روش به گذشته بسیار دور سفر می‌کنیم تا تصویر واضح‌تری از این‌که و اجدادمان کجا زندگی می‌کرده‌اند، به دست آوریم.

برای مثال مسیر مهاجرت اجداد پدری سامان با سفر از روسیه و ازدواج در ایران، همچنین اجداد مادری اش با مهاجرت از افغانستان تغییر کرده بود.

 • شناسایی خویشاوندان در سراسر دنیا

در تست ژنتیک بزاق دهان که نیاکان ما بررسی می‌شود، مسیرمهاجرتی افراد مختلف با مسیر مهاجرتی اجداد ما مقایسه می‌شود. به این ترتیب، با کشف رابطه خویشاوندی با سایرین به‌ ویژه افراد مشهور دنیا در هر عرصه‌ایی، شگفت‌زده خواهیم شد.

 • کشف میزان شباهت شما با نئاندرتال

نئاندرتال‌ها ( Neanderthal )، انسان‌های اولیه باستانی بودند که حدود چهارصد هزار سال پیش در اروپا و آسیای غربی زندگی کرده اند.

تحقیقات نشان داده است که انسان‌های مدرن امروزی در اوایل دوره پیدایش و تکامل خود با انسان‌های نئاندرتال‌ همزیستی و فرزندان مشترک داشته‌اند؛ در نتیجه، در بسیاری از انسان‌های امروزی می‌توان ردپای ژنتیکی انسان نئاندرتال را پیدا کرد.

روش انجام تست ملیت یا تست نیاکان

داده‌های ژنتیکی اجدادی در جمعیت‌های مناطق مختلف جهان متفاوت هستند؛ یعنی در هر منطقه جغرافیایی و هر قومیت، یک دودمان اجدادی منحصربه‌فرد وجود دارد.

در تست نیاکان این داده‌های ژنتیکی دودمان‌ها در فرد بررسی و بر اساس اطلاعات پیدا شده، اصل‌ و نسب ژنتیکی پدری و مادری تخمین زده می‌شود.

برای انجام این پروسه ابتدا لازمه است کیت نمونه گیری از بزاق را سفارش داده و نمونه بزاق خود را برای ما ارسال کنید. نمونه گیری در منزل راحت است و جای نگرانی وجود ندارد. بعد از دریافت نمونه حدودا سه ماه زمان می‌برد که اطلاعات نیاکان شما در اخیارتان قرار بگیرد.

آشنایی با هاپلوگروپ یا دودمان

دودمان یا هاپلوگروپ یک گروه جمعیتی از افرادی است که جد پدری یا مادری مشترک با اجدادی مشابه دارند. هر دودمان با داده‌های ژنتیکی مختص به خود شناسایی می‌شود، همچنین اعضای یک دودمان در واقع از یک خط تباری با یک جد مشترک هستند.

دودمان‌های مختلف با توجه به جد اولیه پدر یا مادر، به دو دسته بزرگ پدری و مادری تقسیم می‌شوند.

دودمان‌هایی که روابط نزدیکی با هم دارند، معمولا از ریشه های جغرافیایی مشترکی هستند. با وصل کردن این نقاط و ریشه یابی هر مسیر تا مبدا و همچنین پیدا کردن الگوهای مسیرهای مهاجرتی هر دودمان، می توان به تفسیر مفصلی از هر یک از آن‌ها رسید و مسیر مهاجرتی آن‌ها را رسم کرد.

جمع بندی

تست نژاد یا تست نیاکان که در آن داده های ژنتیکی برای یافتن منشاء جغرافیایی اجداد استفاده می شود، در بازه زمانی کوتاهی محبوب شده است.

آمارها نشان داده که در سال 2019 بیش از 26 میلیون نفر در سراسر جهان این تست را انجام داده اند چرا که تست نژاد یا تست تبارشناسی اطلاعاتی را درباره ریشه‌های اجدادی یک فرد ارائه می‌دهند و می‌توانند در یافتن خویشاوندان کمک کنند.

در این تست که یک تست ژنتیک از طریق بزاق دهان است سه ویژگی مانند بررسی ملیت‌های مختلف، مسیرمهاجرت اجداد و شباهت به انسان‌های نخستین یعنی نئاندرتال‌ها بررسی می‌شود.

شما با آگاهی از گذشتگان خود، متوجه ارتباط شگفت انگیز و نزدیکی بین انسان‌ها در سرتاسر جهان و از گذشته تا به امروز خواهید شد.

در این مقاله به معرفی تست ژنتیک نژاد پرداختیم؛ اکنون تست تبارشناسی ژنتیکی در ایران و یا تست تشخیص اجداد در ایران توسط تیم مای اسمارت ژن با قیمت باورنکردنی ارائه می شود.

شما می‌توانید به راحتی تست تشخیص نژاد را انجام دهید و بعد از حدود سه ماه گزارش نیاکان خود را دریافت کنید. برای این کار تنها لازم است که کیت نمونه گیری را سفارش داده و نمونه بزاق خود را برای ما ارسال کنید. پس از آن پروسه بررسی نیاکان شما آغاز می‌شود. تا حصول نتیجه پشتیبانی و متخصصین مای‌اسمارت‌ژن در کنار شما خواهند بود.

سوالات و نظرات خود را در کامنت با ما به اشتراک بگذارید.

سلام 😊
ما در مجموعه مای اسمارت ژن، خدمات تخصصی استعدایابی ژنتیکی ارائه می‌دیم، فقط از طریق دی انی ای استخراج شده از نمونه بزاق شما ! مراحل نمونه‌گیری از بزاق خیلی ساده است، بعد از تحلیل داده‌های ژنتیکی، جلسات مشاوره داریم. بعد از دریافت گزارش مای اسمارت ژنی می‌تونیم بگیم شما چه نقاط قوت و ضعفی دارید و بهتون راهکار می‌دیم تا بتونید کیفیت زندگی خودتون رو بهبود بدید.

image 3 (2)

دریافت مشاوره رایگان

برای آشنایی با تست های ژنتیکی و خرید پکیج های مای اسمارت ژن شماره خود را وارد کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید...

ارسال دیدگاه برای این مطلب

32 دیدگاه

  1. سلام دوست عزیز؛ خیر برای خانم ها قابل تشخیص نیست چون مسیر مهاجرت پدری از روی کروموزوم Y بررسی میشه و خانم ها Y ندارند. اما اگر یه آقا از خانواده تان (مثلا برادر) تست را انجام دهد؛ مسیر مهاجرت پدری شما مشخص می شود.

  2. سلام من میخواستم این تست روانجام بدم،ویک خواهردارم برادرندارم میخواستم ببینم میتونم انجام بدم؟چون نوشتیدخانمهامشخص نمیشه

   1. سلام سارای عزیز
    شما میتونید تست رو انجام بدید؛ خانم ها به دلیل اینکه کروموزم Y ندارند، فقط از سمت مادری (کروموزوم X) مورد بررسی قرار می گیرند. اگر تمایل دارید که درباره جد پدری تون هم اطلاعات کسب کنید، پدر، برادر، عمو، عموزاده و… (یک مرد از خانواده پدری) باید تست رو انجام بدن. شماره شما از طریق فرم مشاوره دریافت شده؛ برای راهنمایی بیشتر همکاران باهاتون تماس میگیرند.

 1. سلام داشتن یک مشخصه ژنتیکی خاص میتونه تعیین کننده باشه ،حتی اگر هیچ یک از عموها و پسرعموهات این مشخصه رونداشته باشند ؟؟

  1. سلام کیانوش عزیز
   اگر منظور شما صفات ژنتیکی هستند؛ ما در تست نیاکان، کروموزوم Y و DNA میتوکندریایی در آقایان و DNA میتوکندریایی در بانوان رو بررسی می کنیم و صفات ژنتیکی در این تست تاثیری ندارند.
   امیدوارم پاسخ سوالتون رو گرفته باشید؛ در غیر اینصورت میتونید شماره تماستون رو در فرم مشاوره رایگان انتهای مقاله وارد کنید تا همکاران ما با شما تماس بگیرند و راهنماییتون کنند.

 2. سلام من می‌خواستم این رو برای اثبات نژاد خودم استفاده کنم، می‌خواستم بدونم همچین کاری هم میشه کرد و اینکه قیمتش رو هم لطفا بفرمایید

  1. سلام اهورای عزیز
   بله تست ژنتیکی نیاکان یا Ancestry X با نمونه بزاقی که از شما دریافت می کنه بر اساس داده های ژنتیکی تون میتونه نژاد و ترکیب ملیتی شما رو مشخص کنه.
   برای اطلاع از قیمت و شرایط انجام تست کافیه با شماره پشتیبانی مای اسمارت ژن 02191307345
   تماس بگیرید یا شماره تماس تون رو در فرم مشاوره رایگان انتهای مقاله بزارید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند.

 3. سلام ببخشید میشه الان نوبت بگیرم برای تابستان؟اون موقع تستشو بدم؟ و اینکه هزینه تست چقدر است؟

  1. سلام دوست عزیز؛ شما هر زمان که مایل باشید می تونید تست رو انجام بدید؛ برای اطلاع از شرایط انجام تست و قیمت، شماره تماستون رو در فرم مشاوره انتهای مقاله وارد کنید تا همکاران شما رو راهنمایی کنند.

 4. سلام وقت بخیر ببخشید تا چه اندازه میشه به نتایج اعتماد کرد؟منظورم اینه جواب تست شما رو تا چ اندازه میشه با نمونه های خارجی تطبیق داد و فهمید ک هر دو یکین؟

  1. سلام دوست عزیز
   هر تست ژنتیک شامل دو بخش اصلی است؛ بخش خوانش داده های ژنتیکی شما و بخش تحلیل این داده ها.
   شرکت مای اسمارت ژن در حال حاضر از آخرین تکنولوژی های روز دنیا در زمینه خوانش داده های ژنتیکی استفاده می کند و در این زمینه تفاوتی با شرکت های رقیب خارجی وجود ندارد.
   اما در بخش تحلیل داده های ژنتیکی با استفاده از دیتابیس بی همتای مای اسمارت ژن، دقیق ترین تحلیل ممکن در اختیار مراجعین قرار می گیرد و این موضوع در تست HealthX, TalentX و AncestryX قابل مشاهده است.
   ذکر این نکته ضروریه که با توجه به دسترسی به داده های ژنتیکی ایرانی ها و شناخت تفاوت ها، تحلیل مای اسمارت ژن ممکن است با نمونه های خارجی تفاوت داشته باشد و این به علت دقت بالاتر تحلیل به خاطر استفاده از دیتابیس ایرانیان به جای استفاده از دیتابیس جمعیت های دیگر است.

 5. سلام ،آیا انجام این تست را از خارج کشور هم می‌توان انجام داد ،ممنون میشم پاسخ دهید چگونه میتوانم انجام دهم ،آیا نمونه را می‌توان پست کرد ؟

  1. سلام دوست عزیز
   اگر داخل ایران نیستید و قصد دارید تست رو انجام بدید؛ لطفا شماره تماستون رو توی فرم مشاوره که انتهای همین مقاله هست، وارد کنید تا همکاران ما شما رو راهنمایی کنن.

 6. بادرود
  خیلی علاقمندم آزمایش ژنتیک تباری خودم را انجام دهم . لطفا راهنمایی بفرمایید، سپاس

  1. سلام دوست عزیز؛
   لطفا شماره تماستون رو داخل فرم مشاوره رایگان که در انتهای همین مقاله قرار گرفته، وارد کنید. همکاران ما در اسرع وقت برای راهنمایی شما تماس می گیرند.

 7. با سلام
  این دیتابیس ایرانیان، شامل اعراب خوزستان هم میشه بکار برد که از چه تباری هستند؟ مثلا از سادات هستیم یا از طوایف دیگر؟

  1. درود بر شما
   شماره شما از طریق فرم مشاوره ثبت شده؛ برای راهنمایی کامل با شما تماس خواهیم گرفت.

 8. سلام لطف کنید بفرمائید هزینه تست جهت تشخیص تبار چقدره و برای انجام تست شرایط خاصی نیاز هست یعنی آمادکی قبلی و همچنین چه زمانی میتونم تست را انجام بدم . با تشکر از شما برهانی 09126181768

  1. درود بر شما جناب برهانی عزیز؛ شما هر زمان که مایل باشید میتونید تست رو انجام بدید؛ برای توضیح شرایط انجام تست و پاسخ به سوالاتتون با شماره تماسی که گذاشتید؛ تماس می گیریم. سپاس از شما

  1. سلام محمدرضای عزیز؛
   بله می تونید. انجام تست نیاکان هیچ محدودیت سنی نداره.

 9. سلام
  با این تست از هاپلوگروپ پدری مطلع میشم؟
  برای مثال فقط نشون میده J یا J2a؟
  لطفا جواب بدید، منتظر هستم تا تست رو انجام بدم

 10. سلام و عرض ادب چقدر علاقمند هستم تست تبار شناسی رو انجام بدم ترک هستم ولی تو پیشینه روستای مادریم خوندم مهاجرین خوزستاتی بودن

  1. سلام کتایون عزیز
   شماره تماستون رو در فرم مشاوره انتهای مقاله وارد کنید تا همکارانمون بتونن راهنماییتون کنن.

 11. سلام گفته بودید مسیر مهاجرت پدری برای خانم ها مشخص نیست ولی اگه پدر و مادر، پسر عمو دختر عمو باشند مسیر مهاجرت پدر و مادر برای فرزند درواقع یکی نیست؟

  1. درود بر شما فاطمه عزیز؛
   مسیر مهاجرت پدری برای خانم ها قابل تشخیص نیس (به دلیل نداشتن کروموزوم y ( کروموزوم Y فقط در آقایان وجود داره))، برای تشخیص مسیر مهاجرت پدری خانم ها، بهترین حالت این هست که پدرشون یا برادرشون تست رو انجام بدن تا مسیر مهاجرت پدری مشخص بشه. اگر امکان دسترسی به پدر یا برادر وجود نداشته باشه گزینه های بعدی عموها و عموزاده ها هستند. همچنین اگر خانم با همسر خودش دخترعمو و پسرعمو باشند، کروموزوم Y همسرشون با کروموزم Y جد پدریشون یکی هست (چون عمو زاده هستند و از یک پدربزرگ مشترک)؛ بنابراین اگر همسر خانم تست رو انجام بده، مسیر مهاجرت جد پدری خانم هم مشخص میشه.
   برای اطلاعات بیشتر میتونید شماره تماستون در فرم انتهای مقاله وارد کنید تا باهاتون تماس بگیریم.

  1. سلام امیرحسین عزیز
   در صورت تمایل میتونید اطلاعات تماستون رو در فرم مشاوره رایگان وارد کنید تا همکاران ما بیشتر شما رو راهنمایی کنند، همچنین می تونید از طریق این لینک خرید تست نیاکان وارد صفحه خرید بشید.

 12. سلام.بسیارعالی.من خیلی وقت بودمیخواستم این تست رو انجام بدم منتهانمیدونستم به کجامراجعه کنم.

دیدگاهتان را بنویسید