زمان مطالعه: 6 دقیقه

درونگرایی و برونگرایی | تیپ شخصیتی کودک شما چیست؟

درون گرایی و برون گرایی

درونگرایی و برونگرایی چیست؟ از کجا بفهمیم فرزند ما درونگراست یا برونگرا؟ بسیاری از والدین برچسب هایی رو به فرزندان شان می زنند که بسیاری از آن ها نادرست است.

برای مثال:

بچه ی من خیلی خجالتی هست. اصلا نمی تونه برون گرا باشه.

بچه ی من همیشه دوست داره تو اتاقش باشه و با اسباب بازل هاش سرگرم باشه. حتما بچه م درون گراست.

شما هم جزو این دسته هستین؟

درونگرا
درونگرایی چیست؟

بچه ی من خیلی دوست داشتنی و همراه و همدله. بدون شک برون گراست.

برای اینکه بهتر در مورد این ویژگی ها بدونیم، با تعریفی از درونگرایی و برونگرایی شروع می کنیم.

برون گرایی چیست؟

افراد برون گرا انرژی خود را از محیط اطراف می گیرند. هیجان، اشتیاق و توجه آن ها بر روی محیط اطراف است. این بدین معنى است که آن ها از برقراری ارتباط اجتماعی لذت می برند و نیز از پیوستن به فعاليت های گروهی در اطراف شان. آن ها به طور طبیعی با محیط اطراف اخت می گیرند. 

 • کودکان با تیپ های شخصیتی مختلف، برونگرایی خود را متفاوت نشان می دهند. 
 • کودک برونگرا و احساسی، نیاز به روابط اجتماعی گسترده ای دارد.
 • کودک برون گرا و منطقی، دوست دارد که ایده های خود را با اطرافیانش در میان بگذارد.
برونگرا
برونگرایی چیست؟

درون گرایی چیست؟

با شناخت ویژگی های افراد درون گرا، بهتر به تفاوت های درونگرایی و برونگرایی پی می بریم. درون گراها بيشتر انرژی خود را از درون خود می گیرند. آن ها ترجیح می دهند در دنیای فرضیه ها، مفاهيم و تجربه های درونی خود وقت بگذرانند. آن ها از خلوت خود لذت می برند. درون گراها می توانند ساعت ها در افكار خود غرق شوند بدون آنکه حوصله شان سر برود. در اصل سپری کردن زمانی در خلوت و غرق تفکر شدن به آن ها انرژی می دهد.

 • کودکان با تیپ های شخصیتی مختلف، درونگرایی خود را متفاوت نشان می دهند. 
 • کودک درونگرا با صفت وجدان بالا، تجربیات و اطلاعاتی که بدست می آورند را تحلیل می کنند و از آن ها در مسیر زندگی خود استفاده می کنند.
 • کودک درون گرا و احساسی، ارزش های خود را تحلیل می کند و به امکاناتی که در آینده می تواند بدست بیاورد می اندیشد.
نشانه های درون گرایی
شما کدام یک از نشانه های درونگرایی را در کودک خود می بینید؟

آیا تقسیم بندی درونگرایی و برونگرایی علمی است؟

مطالعات نشان می دهد که درون گراها به دوپامین موجود در مغز حساس تر هستند. باید بدانید که درون گراها و برون گراها ميزان یکسانی از دوپامین دریافت می کنند. ولی تحریک دوپامین در مغز برون گراها مثبت تر از درون گراهاست. این تحقیقات نشان می دهد آنچه که برای یک فرد درون گرا صدای ازاردهنده، شلوغ و دردناک تلقی می شود، می تواند برای یک برونگرا عادی باشد؛ این هم یکی دیگر از تفاوت های درونگرایی و برونگرایی است.

وقتی صحبت از درون گراها می کنیم، ماده ی مؤثر برای خوشحالی آن ها انتقال دهنده عصبی به نام استیل کولین – acetylcholine – است. این ماده به تفکر عمیق، تمرکز و واکنش بالا و انجام یک کار در مدت زمانی مشخص کمک می کند. این می تواند توضیحی برای اینکه درون گراها با مولتی تسک بودن یا انجام کارهای همزمان و یا انجام چند پروژه ی همزمان باشد.


توانمندی های کودک تو چیه؟!
با آزمایش استعدادیابی ژنتیکی، ویژگی های ذاتی فرزندت رو بشناس و برای تقویت نقاط قوت و ضعفش راهکار دریافت کن! اینطوری آینده اش روشنه!

برون گرایی

بهتر است به رفتارهای کودک در محیط های طبیعی، نه مکان های ساختگی و یا نه مکانی که کودک را وادار به رفتار نمایشی کند، دقت کنید. آیا انرژی آن ها با محیط متفاوت می شود؟ آیا آن ها معمولا به دنبال فعالیت جدید، دوست تازه و یا پروژه ی جدیدی هستند تا وقت خود را بگذرانند؟ برون گراها معمولا به خیلی سريع خود را با فعالیت های مختلف سرگرم می کنند. آن ها بيشتر عمل می کنند و سپس به عواقب عمل خود می اندیشند و یا در مورد آنچه شنیده یا گفته اند فکر می کنند. 

ویژگی های برون گرا
ویژگی های افراد برونگرا

ویژگی های برونگرایی

 • برون گراها خجالتی هستند.
 • برون گراها خشم اجتماعی دارند.
 • برون گراها زمانی که خسته هستند نیاز به تنهایی دارند.
 • برون گراها می توانند زمان بسیار زیادی را به تنهایی با تکنولوژی سرگرم باشند.
 • برون گراها می توانند عمیق و خلاق باشند.

علائم برونگرایی

 • آیا کودک شما عادت به بلند فکر کردن دارد؟
 • آیا کودک علاقه دارد که در یک فعالیت مشارکت کند؟
 • آیا کودک علاقه به فعاليت های متعددی دارد؟
 • آیا کودک شما از شريت در فعالیت ها و بازی با سایرین انرژی می گیرد؟
 • آیا کودک شما اگر مجبور باشد زمان زیادی را به تنهایی بگذراند، آزرده و غمگین می شود؟
 • آیا کودک شما به آسانی حرف خود را می زند؟
 • آیا کودک شما در حین انجام کار بیشتر در مورد آن کار یاد می گیرد؟

موارد ذکر شده، از بارزترین ویژگی هایی درونگرایی و برونگرایی است. قرار نيست که جواب شما به همه ی این سوال ها بله باشد تا فرزند شما ویژگی برون گرایی داشته باشد؛ این ویژگی در یک طیف قرار می گیرد. حتی ممکن است فرزند شما بخاطر خجالتی بودن، کمتر در جمع صحبت کند. فراموش نکنید که خجالتی بودن با درون گرایی متفاوت است.

درون گرایی

برای تشخیص درونگرایی و برونگرایی فرزند خود، به رفتار های آن ها توجه کنید. آیا کودک شما انرژی خود را ذخیره می کند و دوست ندارد خیلی انرژی مصرف کند؟ آیا ترجیح می دهد که به اتاق خودش برود و به تخیل، رویاپردازی و فکر کردن های طولانی مشغول باشد؟ برای بیشتر درون گراها سروصدای زیاد و نور زیاد قابل تحمل نیست.حوصله ی  آن ها از اینکه زمان زیادی را بر روی یک پروژه تمرکز کنند، سر می رود. آن ها ترجیح می دهند که با خود در مکانی آرام خلوت کنند.

درونگرایی و برونگرایی
تیپ شخصیتی کودک شما کدام است؟

ویژگی افراد درونگرا

درون گراها خجالتی یا با اعتماد به نفس بالا هستند.

درون گراها می توانند مهارت های ارتباطی بسیار خوبی داشته باشند.

درون گراها از قرار گرفتن در موقعیت های اجتماعی خاص، به ویژه وقتی که با افراد جداگانه ارتباط برقرار کنند لذت می برند.

درون گراها می توانند سطحی نگر باشند. در واقع سطحی نگر بودن ویژگی نیست که به برون گرایی یا درون گرایی مرتبط باشد. هردو این افراد ممکن است سطحی نگر باشند.

تشخيص درست درون گرایی و برون گرایی

آیا کودک شما برای اینکه بتواند حرفی بزند، نیاز به فکر کردن قبل از صحبت دارد؟

آیا کودک شما قبل از مشارکت در فعالیت های گروهی مدت به افرادی که درگیر فعالیت هستند نگاه می کند؟

آیا کودک شما ترجیح می دهد که بر روی یک کار تمرکز کند تا چند کار همزمان داشته باشد؟

آیا خلوت کردن برای فرزند شما اهمیت دارد؟

آیا کودک شما معمولا بدنبال فرصتی است تا تنها باشد؟

آیا تنهایی و خلوت به کودک شما شادابی می دهد؟

آیا کودک شما در مکان های شلوغ بی قرار می شود؟

کودک برونگرا
خجالتی بودن با درونگرایی متفاوت است.

آیا از روی ظاهر می توان تیپ شخصیتی افراد را مشخص کرد؟

یک نکته ی مهم که باید به آن اشاره کنیم این است که بسیاری از ما ویژگی ها را به نادرستی به خود یا فرزندمان اطلاق می کنیم. درونگرایی و برونگرایی را نمی توان از ظاهر افراد تشخیص داد.

برای مثال فردی که ترجیح می دهد با گوشی همراه و یا لپ تاپ خود وقت بگذراند. یا افرادی که به جای فعالیت های گروهی ترجیح می دهند به تماشای فیلم یا سریالی در خانه بنشینند، لزوما درون گرا نیستند.

ممكن است آن ها افرادی بستار برون گرا باشند که به تکنولوژی معتاد شده اند. حتی کودکی که شاخص برون گرایی در او بسیار بالاست می تواند به تلویزیون و یا گوشی و تبلت و بازی های ویدیویی اعتیاد پیدا کند.

ممكن است از خود بپرسید که در این صورت انرژی آن ها کجا می رود؟‌ این انرژی در برون گراها صرف قصه پردازی بازی های ویدیویی، فعالیت های داستان فیلم و یا سریال می شود.

درون گراها گذراندن بیش از حد وقت بر روی تکنولوژی را بعد از مدت کسالت بار می یابند.

برای شناخت دقيق این ویژگی امروزه می توانید از تست تلنت ایکس استفاده کنید. شناخت درست و به هنگام ویژگی های فردی منجر به گرفتن تصمیمات درست تر و بهتر در زندگی می شود.

مشاوره ژنتیک رایگان


شما پر از پتانسیل ها و توانایی‌های کشف
نشده هستید!

تست استعدادیابی (TalentX) را انجام دهید تا گزارش جامعی از ویژگی‌های ژنتیکی خود دریافت کنید. تیم روانشناس ما شما را از طریق تحلیل و بررسی نتایج ژنتیک تان راهنمایی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا برای زندگی بهتر برنامه‌ریزی و یک برنامه شخصی برای رشد و موفقیت خود تهیه کنید.

خدمات ارزیابی ژنتیکی شامل چند نوع آزمایش ژنتیک است که با تجزیه و تحلیل DNA افراد، اطلاعات و سرنخ‌هایی کارآمد برای پیشگیری از بیماری‌ها، کشف توانمندی و پتانسیل افراد، اصلاح سبک زندگی و تغذیه و همچنین شناخت اصل و نسب و اجداد را ممکن می‌سازد. این آزمایش‌ها از طریق بررسی نمونه بزاق و با فناوری توالی‌یابی DNA انجام می‌شوند.

 

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید...

ارسال دیدگاه برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید