مجله علمی مای اسمارت ژن
زمان مطالعه: 7 دقیقه

کشف استعداد با آزمایش ژنتیکی استعدادیابی TalentX

تست استعدادیابی TalentX

کشف استعداد امکان پذیر است؟ این پرسشی است که خیلی از افراد و به خصوص والدین دوست دارند پاسخ آن را بدانند، اما مهم‌تر از آن، پاسخ به این پرسش است که «استعداد چیست؟» امروزه موسسات بسیاری ادعای ارائه محصولات استعدادیابی را دارند. ادعای اینکه می‌توانند به شما بگویند که مسیر آینده فرزند شما یا حتی خودتان چه باید باشد!

برنامه‌نویس، فضانورد، آتش نشان و دکتر، همگی آینده‌هایی فرضی از مهارت‌های اکتسابی هستند که افراد مختلف ممکن است در طول زندگی خود کسب کنند و «موفقیت» خود را در قالب کسب این مهارت‌ها تعریف نمایند؛ اما استعدادهای ما، معنای عمیق‌تری از وجود ما به همراه دارند و به طور مستقیم به ژنتیک و محیطی که ما در آن پرورش یافته ایم، مرتبط هستند.

برای مثال:

 • چه خلبان باشید و چه جراح قلب، نیاز دارید که در شرایط پیچیده، موقعیتی خاص را به سرعت تحلیل کنید و پاسخ مناسبی دهید. در واقع توانمندی زمان واکنش (Reaction Time) شما باید بالا باشد.
 • چه پژوهشگر باشید و چه مدیر محصول، نیاز دارید تا نسبت به احتمالات جدید، ذهن خود را باز نگه دارید و راه حل‌های جدیدی برای مسائل سخت و پیچیده بیابید، بنابراین توانمندی نوجویی (Novelty Seeking) شما باید بالا باشد.
 • چه در مسائل کاری و چه در مسائل زندگی، باید بتوانید نسبت به دیگران همدلی (Empathy) بالایی نشان دهید تا بتوانید درک متقابلی از شرایط پیش آمده داشته باشید. برای آشنایی بیشتر با مفهوم استعدادیابی کلیک کنید.

تمامی این مثال‌ها نشان دهنده این است که تفاوت مهمی بین استعدادها و مهارت‌هایی که کسب می‌کنیم، وجود دارد. شما می‌توانید با توجه به علاقه‌مندی خود، مهارت‌های مختلفی را برای کسب موفقیت در زندگی کسب کنید. برای شکوفایی هر چه بیشتر این مهارت‌ها، نیاز به استعدادهای پایه‌ای دارید که ریشه در ژنتیک شما دارند.

بنابراین با پاسخ به پرسشی که در مقدمه مطلب به آن اشاره شد، این طور ادامه می‌دهیم: «بله امکان شناخت استعدادهای هر شخص، و به اصطلاح کشف استعداد وجود دارد و برای این موضوع روش‌های مختلفی وجود دارد. یکی از بهترین روش‌ها، شناخت ژنتیک هر شخص است. در ادامه به معرفی این روش می‌پردازیم.

تست استعدادیابی TalentX چیست؟ 

مای اسمارت ژن با استفاده از تکونولوژی ژنوتایپینگ، بیش از ۷۰۰ هزار نقطه ژنتیکی شما را خوانش نموده و با بررسی مقالات روز دنیا، اقدام به تحلیل دیتاها، استخراج اطلاعات توانمندی‌ها و  کشف استعداد انسان می‌نماید.

خروجی این تحلیل، گزارش اختصاصی شما بر اساس دیتاهای ژنتیک‌تان است. شما در این گزارش نسبت به جمعیت ایرانی سنجیده می‌شوید و وضعیت شما در هر کدام از شاخص‌ها بررسی می‌شود.

تست TalentX مای اسمارت ژن چه مواردی را بررسی می‌کند؟

به طور کلی مواردی که در این تست بررسی می شود شامل ۴ دسته کلی است:

صفات شخصیتی

 در این بخش، ویژگی‌هایی بررسی می‌شوند که بر خلق و خو، تفکرات، احساسات و رفتارهای شم اثرگذارند، از این صفات که به عنوان اصلی‌ترین عوامل تفاوت انسان‌ها یاد می‌شوند شامل موارد زیر است:

 • روان رنجوری
 • درونگرایی/ برون گرایی
 • پذیرش تجربیات جدید
 • وجدانی بودن (وظیفه شناسی)
 • توافق‌جویی
 • شخصیت جنگنده
 • شخصیت نگران

شناخت هیجانات

واکنش‌ ما به اتفاقات غیر منتظره، که عموما همراه با یک حالت عاطفی خوشایند یا ناخوشایند است، هیجان نام دارد. در این بخش به بررسی این موضوع می‌پردازیم که شما از نظر انواع هیجانات زیر در چه وضعیتی قرار دارید:

 • پشتکار
 • وابستگی به پاداش
 • آسیب گریزی
 • خلق و خوی همراه با خشم و کینه ‌توزی
 • واکنش به خشم
 • همدلی

عملکردهای شناختی

عملکردهای شناختی، مهارت‌های مبتنی بر مغز انسان هستند که در کسب دانش، پردازش اطلاعات و استدلال مورد نیاز است، در این تست، عملکرد شما در هر یک از موارد زیر، به صورت ژنتیکی بررسی می‌شود.

 • حافظه منطقی
 • حافظه کوتاه مدت
 • توان ریاضیات
 • زمان واکنش
 • هوش سیال
 • توانایی خواندن
 • توانایی روخوانی
 • توانایی تکرار نا کلمه

دستاورد تحصیلی

موفقیت‌ های تحصیلی به معنای هرگونه رشد و پیشرفت در فعالیت‌های آموزشی است، برای مثال، آیا از نظر ژنتیکی، آمادگی دستیابی به موفقیت‌های تحصیلی را دارید یا برای کسب موفقیت نسبت به همسالان خود، نیاز به تلاش بیشتری دارید؟

وجه تمایز تست استعدادیابی ژنتیکی نسبت به سایر تست‌های کشف استعداد و شخصیت شناسی 

 1. تست‌های مرسوم استعدادیابی با تست ژنتیک چند تفاوت اساسی دارند، مهم‌ترین تفاوت این تست‌ها این است که DNA شما در طول زندگی با ثبات است.
  • به این معنا که از زمان کودکی تا کهن سالی، نتایج تست شما در صورت ثابت ماندن علم و دیتابیس‌های دانشمندان، ثابت است. بنابراین بر خلاف تست‌های مرسوم، لازم نیست تا به سن خاصی برسید و از این تست‌ها استفاده کنید.
 2. تفاوت دیگر تست ژنتیک نسبت به سایر تست‌های مرسوم این است که در تست‌های ژنتیک، بایاس وجود ندارد، برای درک بهتر این موضوع به این مثال دقت کنید:
  • شما در تست‌های خوداظهاری مانند MBTI ممکن است در حالات مختلف، نتایج متفاوتی کسب نمایید. همچنین در تست‌های دیگر مانند «نئو» (یک مفسر تست را برای شما تفسیر می‌کند) ممکن است بسته به توانمندی و تجربیات زیسته‌ی متفاوت مفسر، به نتایج متفاوتی دست یابید. این موضوع با توجه به تحلیل‌های کامپیوتری DNA شما و عدم دخالت انسان در این تحلیل‌ها غیر ممکن است. در حالیکه شما در تست‌های ژنتیکی، شاهد بایاس نخواهید بود.
 3. تفاوت دیگر این تست‌ها این است که، با توجه به تحقیقات روز دنیا می‌توانیم در سنینی که حتی شخصیت هنوز شکل نگرفته است، در مورد شخصیت احتمالی آینده فرد اظهار نظر کنیم و این، برگ برنده‌ای برای والدین کودکان زیر ۷ سال است. با انواع روش های استعدادیابی کودکان آشنا شوید.

اطلاعاتی که از تست استعدادیابی Talent x دریافت می‌کنیم چقدر معتبر است؟

دقت و تکنولوژی به کار رفته در آزمایش ژنتیکی استعدادیابی چگونه است؟ ما در این آزمایش از به روزترین نتایج منتشر شده مطالعات همراهی ژنتیکی (‌‌GWAS) برای تجزیه و تحلیل، تخمین و کشف استعداد ابتلا به انواع توانمندی ها و صفات پیچیده چند عاملی استفاده می‌کنیم.

 1. در اولین مرحله، DNA از نمونه بزاق یا خونی که برای ما ارسال نموده‌اید استخراج می‌شود.
 2. سپس کدهای حدود ۷۰۰ هزار نشانگر ژنتیکی با استفاده از تکنولوژی توالی یابی پیشرفته خوانش می‌شود.
 3. در مرحله بعد، داده‌های حاصل از خوانش نشانگرهای DNA، وارد مرحله تجزیه و تحلیل کامپیوتری پیچیده شده و به روزترین نتایج استخراج شده از مطالعات همراهی GWAS با الگوریتم‌های اختصاصی روی آن‌ها اعمال می‌شود.
 4. در نهایت نتایج مربوط به توامندی ها و صفات پیچیده چندعاملی بررسی شده در قالب یک گزارش به شما ارائه می‌گردد.

نکته: داده‌ها و نتایجی که هنگام مطالعه بر روی اطلاعات ژنتیکی شما به دست می‌آید، استعداد شما در مقایسه با مابقی جمعیت است و هرگز به این معنی نیست که شما قطعا دارای این استعدادها و ویژگی‌ها هستید یا خیر؛ بلکه نشان از است که شما طبق این مطالعه و از نظر آماری، می‌توانید توانمندی بیشتری نسبت به اکثریت جمعیت برای بروز این استعدادها داشته باشید یا خیر.

تست تلنت ایکس مناسب چه افرادی است؟

شناخت توانمندی‌ها در هر سنی لازم و ضروری است. شما در هر سنی با شناخت نقاط ضعف و قوت خود می‌توانید برنامه‌ریزی بهتری در جهت دست‌یابی به اهداف‌تان داشته باشید.

نکته مهم تست TalentX مای اسمارت ژن این است که به هیچ عنوان به شما نمی‌گوید می‌توانید به اهداف خود برسید یا خیر، بلکه به شما می‌گوید «در هر مسیری که هستید، با سرمایه‌گذاری درست و به موقع می‌توانید شانس موفقیت خود را افزایش دهید.»

بنابراین این تست در هر سنی قابل استفاده است. البته ذکر این نکته ضروری است که هر چه در سنین پایین‌تری نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کنید، امکان تغییر و فرصت سرمایه‌گذاری بر روی این نقاط بیشتر است.  

 


با تست استعدادیابی ژنتیکی، ویژگی های ذاتیت رو بشناس و برای تقویت نقاط قوت و ضعفت راهکار دریافت کن! اینطوری از خیلی ها جلوتری!

مراحل تست استعدادیابی TalentX

 1. نمونه‌گیری و استخراج DNA

 • در قدم اول، بعد از خرید تست، کیت نمونه‌گیری مای اسمارت ژن برای شما ارسال می‌شود.
 • سپس با استفاده از محتویات کیت و راهنمای آن، بزاق دهان خود یا فرزندتان را جمع‌آوری نموده و برای ما ارسال می‌کنید.
 • با رسیدن این نمونه به شرکت «مای اسمارت ژن»، تیم فنی اقدام به استخراج DNA نمونه‌ها می‌نماید.
 1. خوانش دیتاهای ژنتیکی و تحلیل دیتاها

با استخراج DNA از نمونه‌های ارسالی شما، DNA ها برای خوانش اولیه به آزمایشگاه ارسال می‌شود. مجموع زمان مورد نیاز برای خوانش و تحلیل ابتدایی ۶ تا ۸ هفته کاری است.  

 1. جلسه مشاوره با روانشناس

بعد از آماده شدن دیتاهای اولیه، با هماهنگی‌ تیم پشتیبانی مای اسمارت ژن، یک جلسه مشاوره‌ برای شما تنظیم می‌شود. در این جلسه، ابتدا ارزیابی اولیه‌ای نسبت به محیط پیرامون شما صورت می‌گیرد. این ارزیابی برای ارائه توصیه‌های مناسب به شما بسیار ضروری است. سپس نتیجه نهایی تحلیل تست با استفاده از کنار هم قرار دادن ارزیابی محیطی و دیتاهای ژنتیکی ارائه می‌شود.

 1. گزارش اختصاصی شما

بعد از تکمیل جلسات مشاوره با روانشناس و خوانش دیتاهای ژنتیکی شما، گزارشی شخصی سازی شده (حاوی اطلاعاتی کامل از شاخص‌های ژنتیکی اندازه‌گیری شده توسط تیم تحلیل مای اسمارت ژن) به همراه توصیه‌های روانشناس، بر اساس دیتاهای ژنتیکی برای شما ارسال می‌شود. 

آیا استعدادیابی از طریق ژنتیک امکان پذیر است؟ برای مطالعه کلیک کنید.

کشف استعدادها چه کمکی به افراد می کند؟

 انسان موجودی کمال طلب است؛ اما بدون خودشناسی و اینکه بداند در کدام زمینه‌ها بهتر است سرمایه‌گذاری کند و به کمال دست یابد، چطور می‌تواند به کمال شخصی برسد؟

بنابراین در هر زمینه‌ای و برای هر هدفی، لازم است تا با شناخت بهتر خود و آگاهی از نقاط ضعف و قوت‌تان بتوانید با سرمایه‌گذاری درست و به موقع، به موفقیت‌های مورد نظر خود دست یابید. تمامی تست های خودشناسی و استعداد یابی معتبر، برای رسیدن به این هدف به شما کمک می‌کنند.  برای شفاف شدن موضوع، به این مثال دقت کنید:

شما دوست دارید خودتان یا فرزندتان در آینده، به موفقیت‌های تحصیلی چشم‌گیری دست یابید. برای رسیدن به این هدف، لازم است مجموعه‌ای از مهارت‌ها را کسب کنید. با استفاده از تست استعدادیابی ژنتیکی مای اسمارت ژن می‌توانید وضعیت خود یا فرزندتان را در جمعیت ایرانی بررسی کنید و متوجه شوید که تا چه اندازه به سرمایه‌گذاری نیاز دارید. تا در ادامه بتوانید نقاط ضعف خود را بهبود بخشید و به موفقیت‌های چشم‌گیر دست یابید.

یا برای مثال، موفقیت شغلی فرزندتان موضوع خیلی مهمی برای شما است. با توجه به نتایج به دست آمده از مطالعات، می‌دانیم که موفقیت شغلی مستقیما به پذیرش تجربیات جدید، وظیفه شناسی، توافق‌جویی و روان‌رنجوری وابسته است. تمام شاخص‌های اندازه‌گیری شده در تست استعدادیابی TalentX مورد بررسی و قابل بهبود هستند.

چرا تست تلنت ایکس مای اسمارت ژن؟

تست ژنتیکی استعدادیابی Talent X مای اسمارت ژن با هدف ارزیابی سیستماتیک داده‌های ژنتیکی، 25 ویژگی روانشناختی را بررسی می‌کند. این 25 ویژگی، بخشی از تمام ویژگی‌های شخصیتی و روانشناختی انسان است که بیشترین نقش را در عملکردهای شخصی و اجتماعی دارد.

ویژگی‌های شخصیتی (جنگنده، شخصیت نگران، درونگرایی و برونگرایی و..)، هیجانات (همدلی، واکنش به خشم، خلق و خوی همراه با خشم و کینه‌توزی و…)، عملکردهای شناختی (حافظه منطقی، حافظه کوتاه مدت، توانایی در ریاضیات، هوش سیال و…) و موفقیت تحصیلی (دستاوردهای آموزشی) از جمله ویژگی‌هایی است که Talent X به بررسی آن‌ها می‌پردازد. برای ثبت سفارش تست Talent X مای اسمارت ژن، اینجا کلیک کنید.

مشاوره رایگان تست های ژنتیک مای اسمارت ژن

مجموعه مای اسمارت ژن، ارائه دهنده خدمات ارزیابی ژنتیکی است. درحال حاضر خدمات این مجموعه شامل:

1.     آزمایش ژنتیک سلامت HealthX
(گزارش جامع از احتمال ابتلای شما به ۵۶ بیماری و اختلال و اقدامات پیشگیرانه با توجه به شرابط محیط زندگی شما)

2.     آزمایش ژنتیک استعدادیابی TalentX
(گزارش جامع از ویژگی های ژنتیکی شما مثل نقاط قوت و ضعف و غیره و کمک به برنامه ریزی شخصی برای یک زندگی بهتر)

3.     آزمایش ژنتیک نیاکان AncestryX
(گزارش جامعه از گذشتگان شما، مسیر مهاجرت مادری و پدری، ترکیب ملیتی، شخصیت مشهور هم ژن و غیره)

4.     آزمایش ژنتیک تغذیه NutritionX

(گزارش جامع تست تغذیه ژنتیک، به متخصصان تغذیه کمک می کند که با توجه نوع و میزان مواد مغذی مورد نیاز بدن شما، یک برنامه غذایی و رژیم منحصر به فرد را برایتان تدوین کنند. با توجه به این که برنامه غذایی شما بر اساس نیازهای بدنتان چیده شده؛ بسیار نتیجه بخش و کارآمدتر از سایر رژیم های همگانی عمل خواهد کرد.)

 برای کسب اطلاعات بیشتر از آزمایش های ژنتیکی مای اسمارت ژن، اطلاعات تماس خود را در فرم مشاوره رایگان وارد نمایید.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید...

ارسال دیدگاه برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید