زمان مطالعه: 5 دقیقه

تاثیر ژنتیک بر موفقیت تحصیلی و شغلی

موفقیت تحصیلی و ژنتیک

آیا ژنتیک بر موفقیت تحصیلی تاثیر دارد؟ فاکتورهای مختلفی بر روی موقعیت اجتماعی ما تاثیرگذار است. از انگیزه های شخصی برای پیشرفت تا داشتن روابط با آشنایان، همه به نوعی در موقعیت اجتماعی ما اثر گذار هستند. یکی از فاکتورهایی که در کسب های موفقیت ها و موقعیت های مختلف در زندگی ما تاثیر دارد؛ ژنتیک است.

تیمی از محققین به سرپرستی دانیال بلسکی، مطالعه و تحقیقی روی ارتباط ژنتیک موفقیت و ساختار دی ان ای با جایگاه اجتماعی را در دانشگاه دوک  (Duke University) انجام دادند. در ادامه بیشتر درباره این تحقیق و نتایج بدست آمده صحبت می کنیم.

ژنتیک و موقعیت اجتماعی

با شنیدن عبارت موقعیت اجتماعی خوب و تمایل برای کسب آن، اولین شرایط و ملزوماتی که به ذهن می رسد؛ برخورداری از تحصیلات و شغل خوب است. مهارت ها و استعدادهای مختلفی در بدست آوردن این شرط ها نقش دارند. موضوعی که ما به آن می پردازیم؛ ارتباط بین موفقیت شغلی و تحصیلی با ساختار ژنتیکی هر فرد است.

استعداد شغلی

بررسی زنتیک در موفقیت تحصیلی و شغلی

برای این تحقیق، بیش از 1000 نوزاد در نیوزیلند از زمان تولد تا اتمام 4 دوره ی تحصیلی و شغلی به طور منظم، از نظر روانی، تربیتی، رفتاری و دستاوردهای زندگی بررسی شده اند. افرادی که شاخص ژنتیکی گروهی، از ژن های مرتبط با عملکرد شغلی و تحصیلی، در آن ها بالاتر بود؛ برای ادامه ی تحصیل حرفه ای راغب تر بودند. آن ها شغل هایی با پرستیژ بهتر بدست آورده بودند و حقوق بیشتری دریافت می کردند؛ همچنین بهتر می توانستند مدیریت مالی در زندگی داشته باشند.

پروفایل ژنتیک افراد تا حد خوبی دستاوردهای آن ها را پیش بینی می کند. تحقیق نشان داد که بچه هایی از خانواده های کم درآمد، با شاخص های ژنتیکی مرتبط با عملکرد بهتر شغلی و تحصیلی، از نظر مالی به جایگاه بسیار خوبی رسیدند.

درآمد، محیط، ژنتیک! کدام در عملکرد تحصیلی تاثیرگذارتر است؟

بچه ها در عملکردهای تحصیلی باهم متفاوت هستند. درحالیکه درآمد و محیط، نقش مهمی را در تحصیل هر فرد ایفا می کنند، ژن ها در رشد و توسعه ی مغز اهمیت زیادی دارند؛ در نتیجه عملکردهای شناختی و ویژگی های شخصیتی نقش بارز و مهمی در تحصیل دارند.


با ژنتیک استعدادت رو پیدا کن!
با آزمایش استعدادیابی ژنتیکی، ویژگی های ذاتیت رو بشناس و برای تقویت نقاط قوت و ضعفت راهکار دریافت کن! اینطوری از خیلی ها جلوتری!

تست استعدادیابی ژنتیکی برای اولین بار در ایران در مجموعه مای اسمارت ژن انجام می شود.ما از طریق بررسی دی ان ای 23 ویژگی مهم شخصیتی شما را مورد بررسی قرار می دهیم. نتیجه این بررسی تحت یک گزارش کامل همراه با مشاوره ارائه می شود.
با استفاده از نتایج این آزمایش استعدادیابی ژنتیکی به استعدادها و ویژگی شخصیتی ذاتی خود پی می برید. این آگاهی در آینده شما و یا کودکتان برای انتخاب مسیر درست تحصیلی، شغلی و در نهایت زندگی بهترین تاثیر بسزایی دارد.
فراموش نکنید که شما هم می توانید با انجام آزمایش ژنتیک بسیار ساده، زمینه استعدادهای نهفته خود را بشناسید و در مسیر رشد خود یک قدم بردارید. همین حالا برای دریافت مشاوره رایگان، شماره تماس خود را در فرم انتهای مقاله وارد نمایید. 

استعداد تحصیلی

در سال های اخیر، مطالعه ای در کالج پادشاهی لندن انجام شده است که نشان می دهد 2/3 تفاوت های عملکرد تحصیلی در مدرسه به تفاوت در ژن های بچه ها برمی گردد. ژن ها بیان می کنند که بچه ها در دبستان از نظر تحصیلی چقدر خوب هستند و تا انتهای دوره ی تحصیلی و نیز در مسائل مختلف آموزشی، چه بازخوردی از خود نشان می دهند.

تاثیر ژنتیک بر موفقیت تحصیلی

 نمرات و راندمان تحصیلی بیش از 6000 جفت دوقلو در انگلیس مورد بررسی قرار گرفت و نشان داد که عملکرد آموزشی دوقلوها تا حد بسیار زیادی ثابت است. آن هایی که در آزمون های دوره ی دبستان بهتر بودند، در پایان دوره ی آموزشی هم جزو بهترین ها بوده اند.

می دانید که دوقلوهای یکسان 100% فاکتورهای ژنتیکی مشابه و دوقلوهای غیرهمسان به طور متوسط 50% فاکتورهای ژنتیکی مشابه (مانند خواهر برادرهای معمولی) دارند. اگر دوقلوهای همسان در یک ویژگی مشابه هم عمل کنند (مانند عملکرد تحصیلی) می توان گفت که این ویژگی تحت تاثیر ژن های آن ها است.

با مطالعه بر روی 7026 نوجوان انگلیسی 12 تا 16 سال، محققین دریافتند که هر یک از صفت هایی که از طریق ژنتیک به کودکان رسیده است، تاثیر کمی بر روی موفقیت تحصیلی آن ها دارد؛ اما مجموع صفت هایی که با شاخص های ژنتیکی خاصی در فرد بیان می شوند؛ تاثیر ژنتیک در عملکرد تحصیلی کودک را بخوبی بیان می کند.

ژنتیک موفقیت در شغل

در پروژه ی دیگری محققین با بررسی ساختار ژنتیکی و سابقه ی تحصیلی 1.1 میلیون انسان 30 ساله در بین 15 کشور اروپایی، دریافتند که 74 واریانت ژنتیکی به عملکرد تحصیلی در مدرسه مرتبط است. زمانیکه آن ها به بررسی عملکرد افراد در امتحان و قدرت و درک ریاضی آن ها پرداختند؛ توانستند برخی از ژن های مرتبط با عملکرد تحصیلی شناسایی کنند.

عملکرد تحصیلی

“البته هریک از این واریانت ها به طور جداگانه، تاثیر زیادی در سال های تحصیلی فرد ندارند. برای مثال کسی که یک واریانت برای عملکرد بهتر را دارد، شاید تنها 3 هفته بیشتر از فرد مشابه دیگری که آن واریانت در او نیست؛ جلوتر باشد.”

دکتر دانیال بنیامین – پروفسور مرکز مطالعات اقتصادی و اجتماعی دانشگاه کالیفرنیای جنوبی

“ولی زمانیکه همه ی این واریانت های ژنتیکی برای پیش بینی وضعیت تحصیلی فرد مطالعه می شوند نشان می دهند که تاثیر ژنتیک بر مدت زمان تحصیل رسمی فرد، به اندازه ی فاکتورهای محیطی است.”

این مطالعات گسترده همچنان ادامه دارد. در مجموع واریانت های ژنتیکی متفاوتی در عملکرد تحصیلی و شغلی افراد دخیل هستند، اما ژنتیک هر فرد، به تنهایی، میزان تحصیلات و شغل او را نمی تواند پیش بینی کند. ژنتیک به میزان 60% در اینکه هر فرد چه جایگاه شغلی را انتخاب می کند، دخیل است.

اختلالات بازدارنده ی موفقیت تحصیلی و ژنتیک

با آزمایش ژنتیک در هر زمانی، حتی بعد از تولد نوزاد، درصد ریسک های ابتلا به اختلالات ژنتیکی، مشکلات خواندن، تلفظ، یادگیری و اختلالات عصبی را مشخص کرد. این کار کمک می کند در ابتدای مراحل رشد با برنامه های صحیح، عملکرد تحصیلی فرزند را در سال های آینده بهبود بخشید. همچنین با شناخت رفتارها و ویژگی های هر فرد می تواند محیط کار متناسب را فراهم کرد؛ در نتیجه رضایت و موفقیت هرکس در جایگاه خود بیشتر و راندمان کاری افزایش خواهد یافت.

مسیر موفقیت تحصیلی و ژنتیک

این نتایج، به پدر و مادرها، معلم ها، و مدیر مدرسه ها در ارتقای سطح سواد کودکان کمک می کند. با شناسایی اختلالات یادگیری و سایر اختلالات مرتبط با تحصیل، می توان دلایل رفتارهای کودکان را دقیق تر شناسایی کرد و آگاهانه تر به بهبود یادگیری آن ها پرداخت. این پروسه نه تنها برای پیشرفت تحصیلی، بلکه برای سازندگی و پیشرفت اجتماع به کودکان و نوجوانان کمک می کند.

البته همه ی این مطالعات نشان می دهد که ژنتیک یک عامل مهم در میزان عملکرد تحصیلی و شغلی است. اکثر محققین این حوزه باور دارند که محیط و شرایط، از فاکتورهای تاثیرگذاری هستند؛ اگر در راستای بهبود شاخص های ژنتیک فرد قرار گیرند، مسیر موفقیت را هموار می سازد.

شما پر از پتانسیل ها و توانایی‌های کشف

نشده هستید!

تست استعدادیابی (TalentX) را انجام دهید تا گزارش جامعی از ویژگی‌های ژنتیکی خود دریافت کنید. تیم روانشناس ما شما را از طریق تحلیل و بررسی نتایج ژنتیک تان راهنمایی می‌کند و به شما کمک می‌کند تا برای زندگی بهتر برنامه‌ریزی و یک برنامه شخصی برای رشد و موفقیت خود تهیه کنید.

خدمات ارزیابی ژنتیکی شامل چند نوع آزمایش ژنتیک است که با تجزیه و تحلیل DNA افراد، اطلاعات و سرنخ‌هایی کارآمد برای پیشگیری از بیماری‌ها، کشف توانمندی و پتانسیل افراد، اصلاح سبک زندگی و تغذیه و همچنین شناخت اصل و نسب و اجداد را ممکن می‌سازد. این آزمایش‌ها از طریق بررسی نمونه بزاق و با فناوری توالی‌یابی DNA انجام می‌شوند.

 

برای دریافت مشاوره رایگان فرم زیر را پر کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید...

ارسال دیدگاه برای این مطلب

دیدگاهتان را بنویسید